Story Of Prophet Ishaq (Isaac) & Yaqub (Jacob) (AS) In Assamese

হজৰত ইছহাক (আঃ)ৰ বিষয়ে বিশেষ একো জনা নাযায়, গতিকে এই নবীৰ বিষয়ে জনা সকলো তথ্য আপোনালোকক ক’ম, আৰু হজৰত ইয়াকুব (আঃ)ৰ কাহিনীও ক’ম, যিজন তেওঁৰ পুত্ৰ আছিল।

হজৰত ইছহাক (আঃ) আৰু ইয়াকুব (আঃ)ৰ কাহিনী

হজৰত ইব্ৰাহীম (আঃ) বৃদ্ধ হৈ পৰিল, আৰু তেওঁৰ পত্নী ছাৰাও বুঢ়া হ’ল। এদিন ঘৰৰ বাহিৰত বহি থাকোঁতে তিনিজন মানুহ তেওঁৰ ঘৰৰ ফালে আহি থকা দেখিলে। তিনিওজন মানুহ আচলতে আল্লাহ (ছঃ)ৰ দ্বাৰা পঠোৱা ফেৰেস্তা আছিল। ভাববাদীয়ে তেওঁলোকক খাদ্য খাবলৈ ভিতৰলৈ আদৰি লৈছিল। অচিনাকি মানুহবোৰ সোমাই গৈ খাদ্যৰ বাবে বহিল। নবীয়ে তেওঁলোকক এটা পোৰা পোৱালি পৰিবেশন কৰিলে! কিন্তু অচিনাকি মানুহবোৰে খাদ্যখিনি একেবাৰে চুব পৰা নাছিল। নবীয়ে ভয় কৰিবলৈ ধৰিলে।

তাৰ পাছত স্বৰ্গদূতসকলে ভাববাদীজনক সান্ত্বনা দি তেওঁক একেবাৰে ভয় নকৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিলে। তেওঁলোকে তেওঁক ক’লে যে তেওঁলোক আচলতে আল্লাহ (ছঃ)ৰ দ্বাৰা পঠোৱা ফেৰেস্তা। তেওঁলোকে তেওঁক জনাইছিল যে তেওঁলোকে তেওঁৰ ঘৰলৈ এটা ভাল খবৰ দিবলৈ আহিছে। 

তেওঁলোকে ক’লে যে আল্লাহ (ছঃ) এ তেওঁলোকক এজন পুত্ৰ দিব, আৰু তেওঁৰ নাম ইছাক ৰাখিব। তেওঁলোকেও তেওঁক ক’লে যে তেওঁৰ পুত্ৰ এজন ভাববাদী হ’ব। ছাৰাৰ কাণ দুখনে বিশ্বাস কৰিব পৰা নাছিল! “সেইটো কেনেকৈ সঁচা হ’ব পাৰে” তাই ভাবিলে। “মই ইমান বুঢ়া” তাৰ পিছত ফেৰেস্তাসকলে ক’লে যে আল্লাহ (ছঃ)ৰ ওচৰত সকলো সম্ভৱ।

কেইমাহমানৰ পাছত ছাৰা গৰ্ভৱতী হৈ এটা সন্তান জন্ম দিলে! ফেৰেস্তাসকলে কোৱাৰ দৰে নবীয়ে তেওঁৰ নাম ইছাক ৰাখিলে। ইছহাক (আঃ) এজন আজ্ঞাকাৰী ল’ৰা হিচাপে ডাঙৰ হৈছিল। তেওঁ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিছিল, আৰু ফেৰেস্তাসকলে ভৱিষ্যদ্বাণী কৰা দৰে তেওঁও আল্লাহৰ নবী (চঃ) হৈ পৰিছিল। ইছহাক(আঃ) ডাঙৰ হোৱাৰ সময়লৈকে ইব্ৰাহিম (আঃ) বহুত বয়সীয়াল হৈ পৰিছিল। 

জীৱনৰ অন্ত পৰাৰ ওচৰ চাপি অহা যেন অনুভৱ কৰাৰ লগে লগে পুত্ৰৰ বিয়া হোৱাটো তেওঁৰ ইচ্ছা আছিল। কিন্তু তেওঁ নিবিচাৰিছিল যে ইছহাক(আঃ) কনানীয়াসকলৰ এজনক বিয়া কৰাওক, কিয়নো তেওঁলোক সকলোৱে কাফিৰ আছিল।

এদিন তেওঁ নিজৰ এজন বিশ্বাসযোগ্য দাসক হাৰাণলৈ পঠিয়াই ইছহাক(আঃ)ৰ কইনা বাছি ল’লে চাকৰজনে নিজৰ মালিকৰ কথা মানিলে আৰু হাৰাণ পাবলৈ বহু দিন যাত্ৰা কৰিলে এবাৰ হাৰাণ পাওঁতে চাকৰজনে ইবনে নাহৰৰ কন্যা ৰিবেকাক বাছি ল’লে। যি হজৰত ইব্ৰাহীম (আঃ)ৰ ভাতৃ আছিল। আৰু দেউতাকৰ ইচ্ছা অনুসৰি ইছহাক(আছ)য়ে ৰেবেকাক বিয়া কৰালে ৰেবেকাই বহুদিন ধৰি সন্তানক জন্ম নিদিলে।

ইছহাকে এটি সন্তানৰ বাবে আল্লাহ (ছঃ)ৰ ওচৰত প্ৰাৰ্থনা কৰি থাকিল, আৰু বহু বছৰৰ পাছত যমজ সন্তানক জন্ম দিলে! ইছাক(আঃ)-এ তেওঁলোকৰ নাম এচৌ আৰু ইয়াকুব ৰাখিলে! এচৌ ডাঙৰ হৈ এজন শক্তিশালী মানুহ হ’ল আৰু তেওঁ এজন ভাল চিকাৰী আছিল। কিন্তু ইয়াকুব অধিক বুদ্ধিমান আছিল আৰু তেওঁ আছিল দেউতাকৰ প্ৰিয়। ভাতৃদ্বয়ৰ মাজত সঘনাই কাজিয়া হৈছিল কাৰণ এচৌৱে তেওঁৰ পিতৃয়ে তেওঁকতকৈ ইয়াকুব(আছ)ক বেছি অনুকূল কৰা কথাটো অপছন্দ কৰিছিল। তেওঁলোক বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে এচৌৱে অধিক ঈৰ্ষা কৰিবলৈ ধৰিলে! ইছহাক(আঃ) বুঢ়া হৈ গ’ল, আৰু তেওঁ স্পষ্টকৈ দেখা নাপালে।

এদিন তেওঁ এচৌক চিকাৰ কৰিবলৈ গৈ ৰন্ধা মাংস কিছু আনিবলৈ ক’লে। ৰিবেকা, তেওঁৰ পত্নীয়ে কথা-বতৰা শুনিলে আৰু তাই দৌৰি গ’ল নিজৰ পুত্ৰ ইয়াকুব(আঃ)ৰ ওচৰলৈ! এচৌৱে মান্তি হ’ল আৰু মাংস চিকাৰ কৰিবলৈ গ’ল “তোমাৰ শ্ৰেষ্ঠ জাকৰ দুটা ছাগলী বধ কৰা” তাই তেওঁক ক’লে “আৰু তোমাৰ দেউতাকে ভাল পোৱাৰ দৰে ৰান্ধক। ভায়েক ঘূৰি অহাৰ আগতেই যোৱা আৰু এই কামটো কৰক” ইয়াকুব(আঃ) মাকে আদেশ দিয়াৰ দৰে কৰিলে। তাৰ পিছত ৰিবেকাই তেওঁক তেওঁৰ ভায়েকহঁতৰ কাপোৰ পিন্ধিবলৈ ক’লে, আৰু তাৰ পিছত তেওঁৰ হাত আৰু ডিঙি ছাগলীৰ ছালেৰে ঢাকি দিলে! এইটো তেওঁৰ ছালখন এচৌৰ দৰে অনুভৱ কৰিবলৈ কৰা হৈছিল, যিজন অতি লোমশ আছিল।

তাৰ পাছত য়াকুবে দেউতাকৰ কোঠাত ভৰি দিলে। “আপুনি কোন” ইছহাকে সুধিলে “মই তোমাৰ ল’ৰা” ইয়াকুবে (আঃ) গভীৰ মাতেৰে উত্তৰ দিলে। তাৰ পিছত দেউতাকে খাদ্যখিনি খাবলৈ ধৰিলে। এবাৰ তেওঁ খাদ্য শেষ কৰিলে, তেওঁ ইয়াকুব(আঃ)ক ভাল ভাই হ'বলৈ আৰু নিজৰ মানুহৰ নেতা হ'বলৈ আশীৰ্বাদ দিলে! এবাৰ আশীৰ্বাদ পাই সি কোঠাৰ পৰা ওলাই গ'ল। এচৌ কিছু সময়ৰ পাছত মাংস লৈ উভতি আহিল আৰু তেওঁ পিতৃৰ কোঠাত প্ৰৱেশ কৰিলে। “এইটো কি মোৰ ল’ৰা?” এচৌৰ খোজৰ শব্দ শুনি ভাববাদীয়ে সুধিলে। “তোমাৰ ভাল লগা মাংসটো লৈ আহিছো” ইছহাক(আছ) এতিয়া বিভ্ৰান্ত হৈ পৰিল।

এঘণ্টামান আগতে খোৱা বস্তুটো আনি দিয়া নাই নেকি?” তেওঁক সুধিলে “মইও তোমাক মোৰ আশীৰ্বাদ দিলোঁ”। “নাই.. কচম মই কৰা নাছিলো” এচৌৱে ক’লে। তেতিয়া তেওঁ গম পালে যে তেওঁক ইয়াকুব(আঃ)ৰ দ্বাৰা প্ৰতাৰণা কৰা হৈছে! তাৰ খং ইমানেই লাগিল যে সি লগে লগে ইয়াকুবক হত্যা কৰিব বিচাৰিলে! ৰিবেক্কাই কি হৈছে দেখিলে গতিকে তাই ইয়াকুব(আঃ)ৰ ওচৰলৈ গৈ হাৰাণ দেশত থকা নিজৰ ভায়েক লাবানৰ ওচৰলৈ যাবলৈ আদেশ দিলে। তাই তাক তাতেই থাকিবলৈ ক’লে যেতিয়ালৈকে ককায়েক আৰু তাৰ ওপৰত খং নকৰে!

ইয়াকুব (আঃ) পৰিয়াল এৰি হাৰাণৰ দিশে যাত্ৰা আৰম্ভ কৰিলে। তেওঁ বহু দিন মৰুভূমিত ভ্ৰমণ কৰিছিল। এদিন সন্ধিয়া খোজকাঢ়ি বহুত ভাগৰি পৰিল আৰু অলপ জিৰণি লোৱাৰ সিদ্ধান্ত ল’লে। শিল এটা লৈ মূৰৰ তলত থৈ শুই পৰিল। সেই সময়তে তেওঁৰ এটা আচৰিত সপোন আছিল! সপোনত তেওঁ স্বৰ্গৰ পৰা পৃথিৱীলৈ জখলা এটা দেখিলে! তেওঁ দেখিলে যে স্বৰ্গদূতসকলে নামি আহি জখলাৰে ওপৰলৈ উঠিছে। তেতিয়াই আল্লাহ (ছঃ)-এ ইয়াকুব(আঃ) আৰু এই মাটিৰ টুকুৰাটোক তেওঁৰ ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ বাবে আশীৰ্বাদ দিছিল।

সাৰ পাই সি জয়ৰ লগত বিস্ফোৰণ ঘটালে!। তেওঁ প্ৰতিজ্ঞা কৰিলে যে যদি তেওঁ নিজৰ পৰিয়ালৰ ওচৰলৈ নিৰাপদে উভতি আহে তেন্তে ইয়াত আল্লাহ (ছঃ)ৰ বাবে মছজিদ নিৰ্মাণ কৰিব। লগতে তেওঁৰ সম্পত্তিৰ দশমাংশ আল্লাহ (ছঃ)ক দিবলৈ প্ৰতিজ্ঞা কৰিছিল তেওঁ সেই শিলত তেল ঢালি দিছিল যাতে তেওঁ এই ঠাইখন পিছত চিনি পাব পাৰে। এই ঠাইখন আজি যিৰূচালেম নামেৰে জনাজাত! পিছদিনা ৰাতিপুৱা ইয়াকুব(আঃ) হাৰাণ অভিমুখে ৰাওনা হ'ল বহুদিন ভ্ৰমণৰ অন্তত অৱশেষত হাৰণ পালেগৈ। 

তাৰ পিছত ইয়াকুব (আঃ) তেওঁৰ মাতৃৰ ফালৰ পৰা ককাক লাবানক লগ পায়।
ককাকে তেওঁক দেখি বৰ আনন্দিত হ’ল, আৰু তাক নিজৰ ঘৰলৈ মাতিলে। লাবানৰ দুগৰাকী কন্যা আছিল- লিয়া আৰু ৰাহেল। ভাববাদীয়ে লাবানৰ কাৰণে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিবলৈ ধৰিলে। থকাৰ সময়ছোৱাত তেওঁ ককাকৰ সৰু ছোৱালী ৰেচেলৰ প্ৰেমত পৰিছিল কেইমাহমানৰ পিছত তেওঁ লাবানক ৰাহেলক বিয়া কৰাবলৈ ক’লে। “সাত বছৰ মোৰ বাবে কাম কৰা” তেওঁ ক’লে “আৰু মই তোমাক মোৰ ছোৱালীজনীক বিয়া কৰাবলৈ দিম”। নবীয়ে তেওঁৰ চৰ্তত সন্মতি দিলে। ইয়াকুবে (আঃ) কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিলে আৰু লাবানে সমৃদ্ধিশালী হ’ল।

সপ্তম বছৰ শেষ হোৱাৰ পাছত ককাকে ভোজ সাজু কৰি বিয়াৰ বাবে মানুহ গোটাই দিলে। কিন্তু ককাকে তেওঁক ঠগিলে, আৰু তেওঁ তেওঁৰ ডাঙৰ ছোৱালী লিয়াক ইয়াকুব (আঃ)ৰ লগত বিয়া কৰাই দিলে। লিয়াৰ দৃষ্টিশক্তি দুৰ্বল আৰু কুৎসিত আছিল। ইয়াকুব(আঃ) এই বিষয়ে নাজানিছিল, আৰু তেওঁ ৰাতিপুৱাইহে সত্য আৱিষ্কাৰ কৰিছিল!! যেতিয়া তেওঁ গম পালে যে তেওঁক ছলনা কৰা হৈছে, তেতিয়া তেওঁ ককাকৰ ওচৰলৈ গ’ল “তুমি মোক প্ৰতাৰণা কৰিলা।” তেওঁ লাবনক ক’লে। “মই ৰাহেলৰ লগত বাগ্দান কৰিছিলোঁ, আৰু তুমি মোক লিয়াৰ লগত বিয়া কৰাইছিলা?” ককাকে ক’লে “ডাঙৰজনীৰ আগত সৰু ছোৱালীজনীক বিয়া দিয়াটো আমাৰ পৰম্পৰা নহয়।

“অৱশ্যে” তেওঁ লগতে ক’লে “যদি আপুনি ৰাহেলক ভাল পায় তেন্তে আৰু সাত বছৰ কাম কৰক আৰু মই তোমাক তাইক বিয়া কৰাবলৈ দিম” ইয়াকুবে (আঃ) আৰু সাত বছৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত ৰাহেলক বিয়া কৰাইছিল। তেওঁলোকৰ সময়ত তওৰাতত বৰ্ণনা কৰা ধৰণে এজন পুৰুষে দুগৰাকী ভগ্নীক বিয়া কৰাই দিয়াটো গ্ৰহণযোগ্য আছিল। লাবনে প্ৰতিজনী কন্যাক এগৰাকী দাসী দিলে। লিয়াৰ দাসক চিলপা আৰু ৰাহেলৰ দাসক বিলহা বুলি কোৱা হৈছিল।

Popular posts from this blog

Ramadan To Do List

What Is Your Goal For Ramadan?

The Story of Prophet Saleh (Salih) (AS) In Bengali (Bangla)