STORY OF PROPHET SULAIMAN (SOLOMON) IN ASSAMESE

দাউদ (ডেভিদ)(আঃ)ৰ কাহিনীত আমি দেখিছিলো যে, হজৰত চুলাইমান (আঃ) কিমান জ্ঞানী আছিল, আনকি তেওঁ সৰুতে। হজৰত দাউদ (আঃ)ৰ মৃত্যুৰ পিছত চুলেমান (আঃ) ৰজা হয়। তেওঁ আল্লাহ(ছঃ)ৰ পৰা এনেকুৱা ৰাজ্যৰ বাবে অনুৰোধ কৰিলে যিটো তেওঁৰ পিছত কোনোৱে নাপাব। আল্লাহ (ছঃ) তেওঁৰ ইচ্ছা পূৰণ কৰিলে। জ্ঞানৰ বাহিৰেও আল্লাহ(ছঃ)-এ নবীক বহুতো ক্ষমতাৰে আশীৰ্বাদ দিছিল।


তেওঁ বতাহক নিজৰ ইচ্ছামতে আদেশ দিব পাৰিছিল আৰু চৰাই-চিৰিকটি আৰু জীৱ-জন্তুৰ ভাষা বুজিব পাৰিছিল, আনকি তেওঁলোকৰ লগত কথাও পাতিব পাৰিছিল! নবীয়ে বুদ্ধিমানৰূপে ৰাজ্যখন শাসন কৰিছিল আৰু তেওঁৰ আদেশত তেওঁলোকে বিশাল মন্দিৰ, দুৰ্গ, টাৱে আৰু ৰাজপ্ৰসাদ নিৰ্মাণ কৰিছিল। এবাৰ হজৰত চুলাইমান (আঃ) আৰু তেওঁৰ সৈন্যই, এটা উপত্যকাৰ মাজেৰে পাৰ হৈ গৈ আছিল, আস্কালনলৈ যোৱাৰ সময়ত তেওঁলোকে উপত্যকাৰ মাজেৰে পাৰ হৈ থাকোঁতে এটা পিঁপৰায়ে ওচৰ চাপি অহা সৈন্যবাহিনীক দেখিলে।

তাৰ পিছত তেওঁ আন পিঁপৰাবোৰক সকীয়াই দিবলৈ চিঞৰি উঠিল “দৌৰি ঘৰলৈ যাওক! নহ’লে চুলেমান আৰু তেওঁৰ সৈন্যই অজানিতে তোমাক থেতেলিয়াই পেলাব!” এই কথা শুনি নবী বৰ আমোদ পালে। “এই সৰু পিঁপৰাটোৱেও জানে যে মই এজন ভাববাদী!” তেওঁ ভাবিছিল যে তেওঁ তেতিয়া আল্লাহ(ছঃ)ক ধন্যবাদ জনাইছে যে তেওঁ পিঁপৰাটোৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিলে! চুলাইমান (আঃ)ৰ সৈন্যবাহিনীতো জিন আৰু চৰাইয়ে সেৱা আগবঢ়াইছিল! সকলোকে শৃংখলা আৰু পদবীত ৰখা হৈছিল আৰু নবীয়ে তেওঁলোকৰ মাজত কঠোৰ অনুশাসন দাবী কৰিছিল।

সেইবাবেই তেওঁৰ সন্মতি অবিহনে এটা চৰাই, হুপ’, অনুপস্থিত হোৱা দেখি তেওঁ অতিশয় বিচলিত হৈছিল। অৱশ্যে অতি সোনকালেই চৰাইটোৱে নিজৰ অনুপস্থিতিৰ বুজাবুজি কৰা যেন দেখা গ’ল। কণমানি চৰাইটোৱে সেই অঞ্চলত স্কাউটিং কৰি আছিল য’ত নবীয়ে এতিয়াও স্কাউট কৰা নাছিল। “মই কিবা এটা আৱিষ্কাৰ কৰিছো যিটোৰ বিষয়ে আপুনি অৱগত নহয়। মই ছাবৰ পৰা আহিছো গুৰুত্বপূৰ্ণ খবৰ লৈ” নবীৰ খং কমি আহিল আৰু তেওঁ কৌতুহলী হৈ পৰিল।

চৰাইটোৱে আৰু ক’লে “ছাব’আত বিলকিছ নামৰ এগৰাকী ৰাণীয়ে শাসন কৰে যাৰ সকলো বস্তুৰ প্ৰচুৰ পৰিমাণে আছে, আনকি এটা ভয়ংকৰ সিংহাসনও!” কিন্তু এই সকলো ধন-সম্পত্তিৰ মাজতো তেওঁলোকে আল্লাহৰ সলনি সূৰ্য্যক ইবাদত কৰিছে! নবীয়ে পৰীক্ষা কৰিব বিচাৰিছিল যে হুপোৱে সঁচা কথা কৈছে নেকি, গতিকে তেওঁ ৰাণীলৈ এখন চিঠি পঠালে। চৰাইটোৱে চিঠিখন কঢ়িয়াই বিলকিছ ৰাজ্যলৈ লৈ গ’ল হুপ’ই চিঠিখন ৰাণীৰ সন্মুখত পেলাই দিলে আৰু লুকাই থাকিবলৈ উৰি গ’ল।

ৰাণীয়ে চিঠিখন খুলিলে, আৰু তাই নবীৰ পৰা শুভেচ্ছা পঢ়িলে। ৰাছুলুল্লাহ চাল্লাল্লাহু আলাইহি অছাল্লামেও তাইক আল্লাহ (ছঃ)ৰ ওচৰত বশ হ’বলৈ কৈছিল ৰাণী অতি বিচলিত হৈছিল, সেয়েহে তাই নিজৰ উপদেষ্টাসকলক মাতিছিল। তেওঁলোকে তাইক ক’লে যে তেওঁলোকৰ দেশত যুদ্ধ কৰিবলৈ শক্তি থাকিলেও তেওঁলোকে বিচাৰে তাই শান্তিপূৰ্ণ বন্দোবস্তত উপনীত হওক।

তাৰ পিছত তেওঁলোকৰ এটা ধাৰণা আহিল! উপহাৰ কঢ়িয়াই নিয়াৰ অজুহাতত তেওঁলোকে নিজৰ ৰাছুলসকলক নবীৰ ৰাজপ্ৰসাদলৈ পঠিয়াবলৈ সিদ্ধান্ত ল’লে। তেওঁলোকে ৰাছুলসকলক নবীৰ সৈন্য আৰু ৰাজ্যৰ বিষয়ে জানিবলৈ ক’লে! যেতিয়া ৰাছুলুল্লাহৰ ৰাজপ্ৰসাদত উপস্থিত হ’ল, তেতিয়া তেওঁলোকে উপলব্ধি কৰিলে যে নবীৰ ৰাজ্যৰ তুলনাত ছাব’আ একো নহয়!

সিংহ, বাঘ আৰু চৰাইবোৰে সেনাবাহিনীত সেৱা আগবঢ়োৱা দেখি তেওঁলোক আচৰিত হৈ পৰিল! আৰু যেতিয়া তেওঁলোকে ৰাজপ্ৰসাদত সোমাই গ’ল, তেতিয়া তেওঁলোকে উপলব্ধি কৰিলে যে নবীৰ ধনৰ তুলনাত ছাব’আৰ ধন একোৱেই নহয়। আনকি ৰাজপ্ৰসাদৰ মজিয়াও আছিল চন্দন আৰু সোণৰ! চুলেমান (আঃ)য়ে উপলব্ধি কৰিলে যে তেওঁৰ বিষয়ে তথ্য সংগ্ৰহ কৰিবলৈ ৰাছুলসকল ইয়াত আছে।

যেতিয়া ৰাছুলসকলে উপহাৰ আগবঢ়ালে, তেতিয়া নবীৰ প্ৰতিক্ৰিয়া দেখি তেওঁলোক স্তম্ভিত হৈ পৰিল! ৰাছুলুল্লাহ চাল্লাল্লাহু আলাইহি অছাল্লামে তেওঁলোকক ক’লে “আল্লাহে মোক যথেষ্ট ধন দিছে, আৰু এটা বৃহৎ ৰাজ্য দিছে! আনকি তেওঁ মোক নবীও কৰি দিছে” তাৰ পিছত তেওঁ তেওঁলোকক উপহাৰবোৰৰ কভাৰবোৰ খুলিব নালাগে, আৰু সেইবোৰ ঘূৰাই ল’বলৈ ক’লে। তেওঁ ৰাণীলৈও এটা বাৰ্তা পঠিয়াইছিল যে তেওঁলোকৰ দেশ ধ্বংস কৰিব লাগে, যদি তাই আল্লাহ (ছঃ) গ্ৰহণ নকৰে তেন্তে ৰাণীৰ দূতজনে উপহাৰবোৰ লৈ উভতি আহিল, আৰু তাইক বাৰ্তাটো দিলে।

তেওঁলোকে দেখা আচৰিত কথাবোৰৰ কথাও তাইক ক’লে। তাই বেয়া পোৱাৰ পৰিৱৰ্তে নবীৰ ওচৰলৈ যোৱাৰ সিদ্ধান্ত ল’লে। তাই এজন ৰাছুলক নবীক জনাবলৈ ক’লে যে তাই তেওঁক লগ কৰিবলৈ গৈ আছে তেওঁৰ ৰাজকীয় বিষয়া আৰু বান্দাৰসকলৰ সৈতে তেওঁ ছাবা’আ এৰিলে।

চুলেমান (আঃ)-এ যেতিয়া শুনিলে যে ছাবৰ ৰাণী বাটত আছে, তেতিয়া তেওঁ তাইক পৰীক্ষা কৰাৰ সিদ্ধান্ত ল’লে। তেওঁৰ সন্মুখত থিয় হৈ থকা জিনবোৰক সুধিলে, তেওঁলোকে বিলকিছৰ সিংহাসন আনিব পাৰে নেকি, ৰাণীয়ে পোৱাৰ আগতেই জিনবোৰৰ এজনে চকুৰ পলকৰ ভিতৰতে তেওঁৰ সন্মুখত সিংহাসনখন ৰাখিলে! তাৰ পিছত তেওঁ সিংহাসনখন ছদ্মবেশ পিন্ধাই পৰীক্ষা কৰিছিল যে ৰাণীয়ে পৰিৱৰ্তিত অৱস্থাত ইয়াক গ্ৰহণ কৰিবনে নাই। বিলকিছ ৰাজপ্ৰসাদত উপস্থিত হোৱাৰ লগে লগে তেওঁক আড়ম্বৰপূৰ্ণভাৱে আদৰণি জনোৱা হয়।

তাৰ পিছত নবীয়ে তাইক সিংহাসনলৈ আঙুলিয়াই সুধিলে, এইটো তাইৰ, বিলকিছৰ হয় নেকি, বিভ্ৰান্তিৰ সৃষ্টি হৈছিল। তাই বাৰে বাৰে সিংহাসনলৈ চালে। বহু বিভ্ৰান্তিৰ অন্তত তাই ক’লে “এনেকৈ দেখা গৈছে, মোৰ লগত বহুত মিল আছে!” নবীয়ে বিচাৰ কৰিলে যে তাই বুদ্ধিমান আৰু কূটনৈতিক। তাৰ পিছত তেওঁ তাইক মহান হললৈ মাতিলে। এই হলঘৰৰ মজিয়াখন কঠিন কাঁচেৰে ৰখা হৈছিল! ৰাণীয়ে যেতিয়া হলঘৰত প্ৰৱেশ কৰিলে, তাই ভাবিলে এইটো পানী। গতিকে তাই স্কাৰ্টখন তিয়াই লোৱাৰ ভয়ত লাহে লাহে ওপৰলৈ তুলিলে।

তাৰ পিছত নবীয়ে তাইক জনাই দিলে যে এইটো আচলতে কাঁচ, আৰু পানী নহয়! বিলকিছ আচৰিত হৈ গ’ল! এনেবোৰ কথা তাই আগতে কেতিয়াও দেখা নাছিল! তাই উপলব্ধি কৰিলে যে তাই এজন অতি জ্ঞানী ব্যক্তিৰ সংগীত আছে, যি কেৱল এজন মহান শাসক নহয়, আল্লাহ(ছঃ)ৰ ৰাছুলও! যেতিয়া তাই ছাবালৈ উভতি আহিল, তেতিয়া তাই বুজিলে যে তেওঁলোকে যিটো সূৰ্য্যক ইবাদত কৰে, সেয়া আল্লাহৰ সৃষ্টিৰ বাহিৰে আন একো নহয় তাই তওবা কৰিলে, সূৰ্য্যৰ ইবাদত কৰাটো এৰি দিলে আৰু নিজৰ লোকসকলকো একে কাম কৰিবলৈ ক’লে।

চুলেমান (আঃ) মহিমাৰ মাজত বাস কৰিছিল আৰু সকলো জীৱই তেওঁৰ আজ্ঞা পালন কৰিছিল। তেওঁৰ জীৱনৰ দৰে মৃত্যুও আছিল অনন্য! এদিন নবীজনে নিজৰ লাখুটিডাল ধৰি বহি খনিটোত কাম কৰা জিনবোৰৰ তদাৰক কৰি আছিল। সেই অৱস্থাত বহি নবীৰ মৃত্যু হয় ৷ বহুদিনলৈকে তেওঁৰ মৃত্যুৰ কথা কোনেও গম পোৱা নাছিল, কিয়নো তেওঁ থিয় হৈ বহি আছিল!

নবীয়ে তেওঁলোকৰ ওপৰত চকু ৰাখিছে বুলি ভাবি জিনবোৰে খনিটোত কাম কৰি থাকিল।
বহু দিন এনেকৈয়ে কাম কৰি থাকিল বহু দিনৰ পাছত ভোকাতুৰ পিঁপৰা এটাই নবীৰ লাখুটিত চুমা খাবলৈ ধৰিলে। ই তেনেকৈয়ে কৰি থাকিল, লাখুটিডালৰ তলৰ অংশ খাই থাকিল, যেতিয়ালৈকে ই নবীৰ হাতৰ পৰা ওলাই নাহিল। যেতিয়া মৃতদেহটো আৰু ষ্টাফৰ সহায়ত নাথাকিল, তেতিয়া তললৈ পৰিল!

Popular posts from this blog

Ramadan To Do List

What Is Your Goal For Ramadan?

The Story of Prophet Saleh (Salih) (AS) In Bengali (Bangla)